YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 20:42

Bursa’da Mestanlılar Günü Düzenlenecek

Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması,

Bursa’da Mestanlılar Günü Düzenlenecek

Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması, coğrafyasını genişletiyor ve artık Türkiye'nin Bursa şehrinde de gerçekleştirilecek. Bu fikir Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı İlknur Kazim’in bugün Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ilçeyi ziyareti sırasında gerçekleştirdikleri görüşmede doğdu. Bunun nedeni, Bulgaristan'dan gelen göçmenlerin başkenti olarak bilinen Bursa’da Momçilgrad'dan çok sayıda insanın yaşıyor olmasıdır.

İlknur Kazim, yapılan görüşmede şunları ifade etti: “11 yıldır Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir ilişkileri yürütüyoruz ve birçok ortak girişimimiz oldu. Mevkidaşım Alinur Aktaş'ın yönettiği ilçede Mestanlılar Günü düzenleme fikrinin başarılı olacağına inanıyorum”.

Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, Türkiye Cumhuriyeti'nin Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Halit İslam Tarı, Bursa BAL-GÖÇ Genel Başkanı Veli Öztürk, Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk ve başka konukların da hazır bulunduğu toplantıda kamusal yaşamın diğer alanlarında da işbirliği fikirleri tartışıldı. 

İkili daha sonra Momçilgrad merkezinde bulunan aralarında Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının isimlerinin de yazılı olduğu Komünist Rejimi Kurbanları Anıtı'na ve dünyaca ünlü Mestanlılı halterci Naim Süleymanoğlu'nun anıtına çelenk koydu. 

Alinur Aktaş, daha sonra İlyaz Hoca Balkan Kütüphanesini ziyareti sırasında onlarca kitap bağışladı.

Momçilgrad'da yeni inşa edilen Şehitler Camii de ziyaret eden Alinur Aktaş, Bölge Müftüsü Basri Eminefendi'ye inşaatın tamamlanması için bağış toplamak üzere Bursa'daki göçmenlerimiz arasında bağış kampanyası düzenleme sözü verdi.

Kaynak: KircaaliHaber

 


 

AdminAdmin