SİYASET
Giriş Tarihi : 09-06-2021 14:19

Irkçılar, HÖH partisinin yasaklanmasını istedi

Irkçılar, HÖH partisinin yasaklanmasını istedi Irkçı ve aşırı milliyetçi Bulgar Vatanseverleri - VMRO, Volya ve NFSB İttifakı temsilcileri, Sofya'daki Hak ve Özgürlükler Hareketi

Irkçılar, HÖH partisinin yasaklanmasını istedi

Irkçı ve aşırı milliyetçi Bulgar Vatanseverleri - VMRO, Volya ve NFSB İttifakı temsilcileri, Sofya'daki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Merkezi önünde toplanarak protesto gösterisi yaptılar. Milliyetçiler, bina yakınındaki yaya yolunda yürüyerek Alexander Stamboliyski Bulvarı'nı kısa süreliğine trafiğe kapattılar.

Protestonun nedeninin, HÖH temsilcilerinin Türkiye ziyareti sırasında HÖH lideri Mustafa Karaday'ının onların anavatanının Türkiye olduğunu ve Türk kimlikleri, dinleri ve gelenekleri için mücadele ettiklerini söylemesi olduğu açıklandı. 

Milliyetçilerin gösterisinde “HÖH Aşağı”, “Erdoğan Hizmetçileri” şeklinde sloganlar atıldı.

Göstericileri, “Karadayı, Bulgaristan Türk toprağı değil!, “Etnik, mafya partisi HÖH yasaklansın!” yazılı pankartlar açtılar. 

Milliyetçiler, 11 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlerinde 2017’deki parlamento seçimlerinde yaptıkları gibi Türkiye ile sınır kontrol noktalarının kapatılması çağrısı yaptılar. 

Milliyetçiler, partinin yasaklanması üzere HÖH temsilcilerinin tutumu ve kullandıkları ifadelerinin incelenmesi için savcılığa başvurduklarını açıkladılar. 

Foto: vmro.bg

 

 


 
AdminAdmin