BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 31-12-2020 14:51

Şehitlerimizi Tanıyalım:Şehit Mustafa İlyaz Ali

Şehitlerimizi Tanıyalım Şehit Mustafa İlyaz Ali (61) - Gruevo (Hayranlar), Mestanlı, Kırcaali 1923-1984

Şehitlerimizi Tanıyalım:Şehit Mustafa İlyaz Ali
Haberin Videosu : Demir Leydi Konuşmakta

Şehitlerimizi Tanıyalım

Şehit Mustafa İlyaz Ali (61) - Gruevo (Hayranlar), Mestanlı, Kırcaali 1923-1984

Hayranlar köyünün 26 Aralık 1984 gecesi verdiği şehitlerden bir tanesi de 61 yaşındaki Mustafa İlyaz Ali, bu yörede kimliği uğruna hayatını veren en yaşlı şehittir.

O, doğup büyüdüğü köyden Hayranlı'ya taşınmıştır. Çalışkan, sokulgan, sohbeti ve şakayı seven bir adamdı. Eşi Sıdıka Hanım'ın belirttiği gibi, gerek tarım kooperatifinde, gerek demiryollarında ve sanayi işletmelerinde işçi, gerekse Maritsa Iztok'da madenci olarak çalışmıştı. Zorla Bulgarlaştırma fısıltısı kulağına gelince, "Asla" deyip, kestirip attı. "Analarımız, babalarımız Türk'tü. Türk gelmişiz, Türk de gitmeliyiz. Her ne pahasına olursa olsun, adlarımızı korumalıyız!" diyordu.

Evi zaten köydeşlerinin hep beraber direniş yeri seçtikleri Gormalık'da idi. Sesleri duyunca, hemen işini bırakıp fırladı, "Ölmek var, dönmek yok!" diyordu. Kurşunlardan ikisi de göğsünden girdi, sırtından çıktı. Mustafa düşerken "Gidiyorum..." diyebildi. Ayakkabıları bile kanla dolmuştu. Önce Momçilgrad hastanesine, oradan da Kırcaali hastanesine sevk edildi. 27.12.1984 Kırcaali Belediyesinden verilen 511 nolu belgede "Göğüs kafesinde kanama sonucu ölmüştür" diye yazıyordu.

Haberin Galerisi : Aralık etkinlikleri 2020 Kaynak:Guner Shukru & ДПС Пресцентър
AdminAdmin