SİYASET
Giriş Tarihi : 26-12-2019 22:12

Türkan Bebek Ölümünün 35. Yılında Mogilane Köyünde Anıldı

Bulgaristan'da komünizm döneminde Türklere karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasında, isimlerinin zorla değiştirilmesine

Türkan Bebek Ölümünün 35. Yılında Mogilane Köyünde Anıldı

Bulgaristan'da komünizm döneminde Türklere karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasında, isimlerinin zorla değiştirilmesine karşı çıkanların üzerine açılan ateş sonucu ölen 20 aylık Türkan bebek, Kırcaali bölgesindeki Mogilyane köyündeki düzenlenen törenle anıldı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kirkovo İlçe teşkilatı tarafından düzenlenen anma törenine ülke genelinden ve yurtdışından binlerce kişi katıldı.

26-27 Aralık 1984 tarihleri arasında Kirkovo Belediyesi’nde Kayaloba, Yurtçular ve civar köylerden yaklaşık 10 bin Türk kadın, erkek ve çocuk, soykırımı protesto etmek amacıyla Mogilyane köyüne toplanır. Milisler, toplananları dağıtmak için müdahale edince halkın tepkisiyle karşılaşır. Bu sırada milislerin ateş açması sonucu üç kişi hayatını kaybeder. Hayatını kaybedenler arasında Kitna köyünden Musa Yakup ve Kayaloba köyünden Ayşe Hasan ile Türkan bebek de vardır. Köylülerin evlerine dönme esnasında yollarda bir katliam daha yaşanır ve sayısı bilinmeyen birçok Türk de buralarda vurulur. Zorluk çıkaran ve karşı gelenler ise Belene kampına sürgün edilir.

Bulgaristan'daki Türklerin direnişinin sembolü haline gelen Türkan, her yıl diğer şehitlerle birlikte ölüm yıldönümünde dualarla anılıyor.

Anma etkinliğine katılan konuklar Türkan Feyzullah'ın mezarı başında dua ettiler, ardından Türkan çeşmedeki törene geçtiler.

Kirkovo Belediyesi’nin Fotinovo (Çakırlı) köyü ortaokul öğrencileri Berika, Sevil, Gizem, Damla, Elis ve Benkovski (Kirli) köyünden Kübra, Türkçe öğretmeni Zekiye Hasan yönetmenliğinde, Şehit Türkan bebek anısına söyledikleri şiirlerle herkesin kalbine dokundular ve duygulu anlar yaşattılar.

Programa konuk olarak katılanlar arasında HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Başkan Yardımcıları Ahmed Ahmedov, Filiz Hüsmenova ve Hasan Azis, HÖH Avrupa Milletvekili İlhan Küçük ve Atice Alieva – Veli, HÖH milletvekilleri, Kırcaali ili il ve ilçe Belediye ve Meclis başkanları yer aldı.

Anma Etkinliğine Türkiye’den de yoğun katılım vardı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil AYDIN, CHP Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Kamil Okyay Sındır, Prof. Yüksel Özkan, bazı belediye başkanları, başkan yardımcıları ve STK temsilcileri konuklar arasında yer aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan ev sahibi konumundaki Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, 35 yıl önce yaşanan acı olaylara değinerek, şehitlerin bu anıt önünde her yıl anıldığını belirtti. 26 Aralık’ta yaşanan olaylar Bulgaristan Türkleri için zorlu bir süreç olduğunu belirten Süleyman, benlikleri uğuruna şehit düştüğünü, yüzlerce kişin de vatanını terk etme zorunda kaldıklarını söyledi. HÖH partisinin, daima seçmenlerinin çıkarlarını, hak ve özgürlüklerini savunduğunu kaydeden Belediye Başkanı, bundan sonra da aynı yolda devam edileceğinin altını çizdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Aydın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kalbi, gönlü Balkanlar’da atan bütün yüce Türk milletinin selamlarını iletti. Kamil Aydın, yapmış olduğu konuşmasında” Tarihimizi unutmayalım, her yıl bugün burada olmak zorundayız. Çünkü biz tarihi ihmal edersek tarih de bizi ihmal eder ve tekerrür eder. Onun için tarihi ve bugünü unutmadan bunu bizden sonraki kuşaklara aktarmak zorundayız. Bunu yapmazsak şayet tekrar bedeller ödenir. Allah bir daha bize o günleri yaşatmasın, tekrar bedeller ödetmesin” dedi.

CHP Milletvekili Prof. Yüksel Özkan törene katılanları selamlayarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sevgi ve selamını iletti. Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, “35 yıl önce katledilen en küçük şehidimiz Türkan bebek ve diğer şehitlerimizi anmak için her sene on binlerce katılımcının bu meydanlarda sessizce ve alkışlarıyla hem protesto ettiği o nefret ve ayrıştırıcı dilini, hem de çocuklarımızın sadece bölgeye değil, sadece Bulgaristan’a değil, bütün dünyaya haykırışlarını izliyoruz. Biz her zaman bu bölgede barışı ve kardeşliği savunan bir topluluğuz” diye konuştu.

CHP Milletvekili Kamil Okyay Sındır konuşmasında, “Geleceğimize ışık tutabilmek için tarihimizi iyi bilmemiz gerekir. Totaliter rejimin baskılarına ve zulmüne direnerek canı pahasına kimliğine ve onuruna sahip çıkanlara bin selam olsun. Bu uğurda şehit olanlara, gazi olanlara selam olsun. Burada milli ve manevi değerlerine sahip çıkanlarla beraberiz. Burada özgürce bir yaşam hayali için bedel ödeyenlerle beraberiz. Büyük acılar yaşamış çok şehit vermiş, cesur yürekli kardeşlerimizle beraberiz. Unutmayınız; bir milleti millet yapan sevinçte, kıvançta da; yasta, tasada da aynı duyguları hissedebilmektir. Burada yurttaşlarımızın eline diken batsa biz bunun acısını Anavatan’da hissediyoruz. Türkan bebek, özgürlüğün, bağımsızlığın, millet olmanın mücadelesi ve simgesidir.
Uzun yıllardır sizlerle birlikte burada bu anmalara katılmak, acılarınızı paylaşmak her şeyden önce bir insanlık görevi. 35 yıl önce asimilasyon sürecini protesto esnasında hayatını kaybeden 17 aylık Türkan bebeğe ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 1984 yılında yaşanan acılar insanlık tarihinde bir kara leke olarak kalacak. Bu kara lekeyi hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız. Unutmayacağız ki bir daha yaşanmasın. Bugün ülkemiz, coğrafyamız ve dünya huzurlu bir yaşama ve barışa özlem duyuyor. Çevresini önemseyen, insana ve insanlığa değer veren, farklılıklara saygı duyan ve hoşgörüyle yaklaşan bir anlayışta olmak zorundayız. Barışın egemen olduğu, savaşsız bir dünyada yaşamak istiyorsak bunu başarmak zorundayız. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, partimiz, şahsım ve milletimiz adına burada bu anmayı düzenleyen tüm kardeşlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Genel başkanımız yaşadığınız acıları paylaşıyor ve bir daha böyle büyük acıların yaşanmamasını diliyor.” diye ifade etti.

HÖH Avrupa Milletvekili İlhan Küçük, “Bugün burada 35 yıl önce şehit düşen Türkan bebeğimiz ve diğer şehitlerimizi anmak için buradayız” diyerek, “Yıllar önce hak ve özgürlüğümüzü aradığımız o yılların ardından halk artık HÖH partisinde umut arıyor ve buluyor” diye belirtti.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, “Türkan sadece Kırcaali’de değil bugün Türkan Edirne’de de yaşıyor, bugün Türkan İzmir’de de yaşıyor, bugün Türkan kuzey Bulgaristan’da da yaşıyor, bugün Türkan Avrupa’da da yaşıyor. Bugün hepimiz Türkan isek, o zaman bütün Bulgaristan Türkan’dır. Çünkü Türkan birlik ve beraberliktir. Çünkü Türkan, insanların hak ve özgürlüğü, dini, kimliği ve dili için her zaman mücadele eden toplumdur. Öyle bir Bulgaristan istiyoruz ki, Hristiyan kardeşlerimiz de diyebilsin ki, “biz de Türkan’ız”. Çünkü Türkan sadece bizim için değil, o Bulgaristan için hayatını feda etti. Bu 35 yıl içerisinde olduğu gibi ve nice 35 yıllar içerisinde insan hakları için bölgemizde de Bulgaristan’da da bu tarihte bulunduğumuz için, mücadele ettiğimiz için ve de şehitlerimizle de ben gururluyum. Hepimiz gururlu olmalıyız, bu gurur bize hem güç hem de inanç vermesi gerekiyor ki, bu mücadeleyi devam ettirelim. Bu mücadele bizim sorumluluğumuzdur. 35 yıl diyoruz ancak bu 35 yıl öncesinden 60’lı yıllar var, 70’li yıllar var, 80’li yıllar var, 90’lı yıllar var. Bugünkü demokratik Bulgaristan’dan memnun muyuz ve şehitlerimizin istediği Bulgaristan mıdır bu? Hayır, çünkü bugün Bulgaristan’da ırkçı partiler var, Türklere nefer eden ve şu anda en yüksek seviyede parlamentoda yer alan siyasi partiler var. 60’lı yıllardan bu yana Bulgaristan’ın tarih kitaplarında yer alıyoruz mu? Almıyoruz. Peki, bu tarih sadece bizim tarihimiz mi? Bu tarih Bulgaristan tarihi değil mi? Bize hepimize hem toplum olarak hem siyasi parti olarak çok önemli görev düşüyor. Bu tarih okullarda bu tarih kitaplarda yazılması gerekiyor. Altın harflerle bu tarih yazılması gerekiyor. Bu da bizim görevimizdir, bu için de çalışmamız gerekiyor” diye konutu.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, konuşmasında “Hak ve özgürlük yolunda, gururumuz, şerefimiz, adımız, dilimiz için hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize de Allah sabır versin, sizinle gurur duyuyoruz”diye belirtti.

Karadayı, baskı döneminden bu yana 35 yıl geçmesine rağmen acı günlerin tarih dersi kitaplarında yeterince yer almadığını vurguladı. Karadayı, "Tarih kitaplarında yer almasa da yaşanan acı günleri kalbimizde taşıyoruz ve gelecek nesillere biz aktarıyoruz" dedi.

Törende yer alan tüm konuşmacılar bundan 35 yıl önce yaşanan olayların unutulmamasını ve yine yaşanmaması için birlik ve beraberlik içerisinde olunmasının altını çizdiler.

Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı Vedat Ahmet’in tüm şehitler için okuduğu dualardan sonra konuklar Türkan Çeşme anıtına çelenkler sundu. 

Kaynak: Kırcaali Haber 

AdminAdmin