SİYASET
Giriş Tarihi : 31-03-2021 21:44

Resmi Açıklama Yapıldı, Türkiye’de Oy Kullanacaklara Pazar Günü Kısıtlama Yok

Uzun süredir beklediğimiz açıklama az önce yayınlandı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında Pazar günü yürürlükte olan sokağa çıkma yasakları oy kullanacak olan Bulgaristan vatandaşları muaf olacak!

Resmi Açıklama Yapıldı, Türkiye’de Oy Kullanacaklara Pazar Günü Kısıtlama Yok
Uzun süredir beklediğimiz açıklama az önce yayınlandı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında Pazar günü yürürlükte olan sokağa çıkma yasakları oy kullanacak olan Bulgaristan vatandaşları muaf olacak! İşte resmi açıklama;

Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının dikkatine, Sevgili vatandaşlar, 04.04.2021 tarihli Milletvekili seçimlerinde Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’de oy kullanma hakkını kullanma imkânının sağlanmasıyla bağlantılı olarak, işbu vesileyle kamuoyuna duyurulu:

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Ankara’daki Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yazdığı nota göre, yetkili Türk makamlarına 04.04.2021 tarihinde milletvekili seçimlerinin yapılmasına ilişkin bilgi ve talimat gönderilmiştir. Bu temelde, Bulgaristan vatandaşlarının oy hakkının kullanılması için gerekli koşulları sağlamak ve seçim sürecine dahil olan yetkililere yardım sağlamak için gerekli tedbirler alınmıştır. İçişleri Bakanlığı organları da dahil olmak üzere Türk yetkililerle yapılan görüşmeler ve görüşmeler sırasında, oy hakkını kullanmak isteyen tüm Bulgaristan vatandaşlarının seçim gününde ilgili sandık merkezlerine engelsiz erişim sağlanacağına dair güvence alındı.

Seçmenin kimliğini Bulgaristan kimlik kartı veya pasaportu ile kanıtladığını hatırlatırız. Sürücü belgesi (ehliyet) ile oylamaya izin verilmez. Nüfus cüzdanı veya pasaportun geçerlilik süresinin 13.03.2020 tarihinden sonra seçim tarihine kadar geçen süre içinde dolması halinde seçmen oy kullanabilir. Saygıyla, GK-İstanbul

AdminAdmin